Gaming Lajm i Fundit Reviews

F1 Manager 2022 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

F1 Manager 2022 është simulimi i parë i menaxhimit që sporti ka parë në 22 vjet, dhe pavarësisht disa të metave, F1 Manager 2022 është një lojë e mirë që ju jep mundësinë të kontrolloni drejtuesit dhe ekipet e kampionatit si kurrë më parë.

Popullariteti i Formula 1 ka shpërthyer që kur Netflix hodhi poshtë serialin e tyre të lavdëruar dokumentar Drive to Survive në mars 2019. Me miliona njerëz që po akordohen për të parë 20 nga pilotët më të mirë në betejën botërore për Kampionatin Botëror të lakmuar, nuk është çudi që shumë duan një shije të veprimit në shtëpitë e tyre.

Ndërsa loja kryesore F1 22 i lejon lojtarët të marrin kontrollin e drejtuesve të tyre të preferuar dhe të shpejtësinë rreth 22 qarqeve të përfshira në sezonin e Formula 1, F1 Manager 2022 u jep lojtarëve kontroll të paparë mbi 10 ekipet që përbëjnë kampionatin e konstruktorëve.

Nga menaxhimi i shoferëve dhe strategjia e gropave deri te zhvillimi i makinës dhe ekipit, F1 Manager 2022 ju lejon të bëheni kryesori i ekipit dhe të drejtoni ekipin tuaj sipas mënyrës tuaj. Loja është e bukur, e thelluar dhe tërheqëse, por disa çështje nënkuptojnë se F1 Manager 2022 është një pretendent për podiumin, por jo një fitues i kampionatit.

F1 Manager 2022 Trailer

Kur u lançua traileri i parë i F1 Manager 2022, të gjithë u mahnitëm nga sa bukur dukej. Fatmirësisht, të luash lojën sot është po aq e këndshme për t’u parë, pasi makinat duken absolutisht të lavdishme në çdo pistë.

Përveç pamjes së mrekullueshme, Frontier ka ndërmarrë hapa të mëdhenj për ta bërë lojën të duket sa më afër asaj që shihni në një ditë të vërtetë gare. F1 Manager 2022 përdor të njëjtat grafikë televizive siç bën Formula One Media, dhe madje përdor kënde të kamerës që përputhen me ato të përdorura gjatë transmetimeve reale.

Shikimi i kamerës në bord të makinës është gjithashtu një kënaqësi, duke ju dhënë një pamje të jashtëzakonshme ndërsa zhvillohen garat. Fatkeqësisht, këtu përforcohen edhe animacionet e çuditshme të lojës.

Shikimi i drejtuesve të mjeteve që presin deri në sekondën e fundit absolute për të aplikuar ndonjë drejtim është një përvojë nervore, dhe agresioni me të cilin ata rrotullojnë timonin është goxha i çuditshëm.

Vëzhgimi i parakalimeve është një tjetër përvojë e çuditshme, pasi drejtuesit tuaj do të presin deri në sekondën e fundit të mundshme për t’u tërhequr nga pas makinës përpara.

Rrëzimet janë gjithashtu të çuditshme. Përplasjet me shumë makina janë bërë mirë, edhe nëse ripërdorin shumë të njëjtin animacion, por përplasjet me një makinë janë vërtet të çuditshme. Sa herë që i kam parë, duket sikur shoferi thjesht ka harruar që timoni ose frenat ekzistojnë, në vend të kësaj ka zgjedhur të përplaset drejt e në barrierë.

Një lojë magjepsëse që ju lejon të kontrolloni gjithcka

Sigurisht, F1 Manager 2022 është një simulim menaxhimi, kështu që, në fund të fundit, është loja që ka më shumë rëndësi. Ndonëse nuk është perfekte, Frontier kanë ndërtuar një bazë vërtet të fortë për serinë, duke lëshuar një lojë që mund të jetë vërtet argëtuese për t’u luajtur dhe krejtësisht konsumuese.

Gjëra të tilla si moti dinamik, makinat e sigurisë dhe flamujt e kuq të gjitha ndihmojnë për t’i mbajtur gjërat të freskëta dhe mund të hedhin një çelës në strategjinë tuaj ose t’ju japin një mundësi për të mposhtur kundërshtarët tuaj dhe për të përfituar nga situata.

Sistemet e menusë së F1 Manager 2022 mund të përdorin gjithashtu disa përmirësime. Jashtë një dite gare, menutë janë të pastra dhe të drejtpërdrejta dhe do të duken mjaft të njohura për fansat e serisë Motorsport Manager.

Megjithatë, gjatë garave, menutë mund të jenë pak të rrëmujshme dhe përpjekja për të gjetur informacionin që ju nevojitet mund të jetë e vështirë. Gjatë garës sime të parë në Bahrein, përpjekja për të kuptuar kohën e xhirove të pilotëve të tjerë ishte e vështirë, dhe shikimi i opsioneve të shoferit në fund të ekranit mund të jetë i bezdisshëm.

F1 Manager 2022

Në fund, megjithatë, gjëja më e rëndësishme për çdo lojë është se si ju bën të ndiheni. Ndonjëherë mund të jetë pak e ashpër rreth skajeve, por F1 Manager 2022 është një përvojë vërtet zhytëse dhe është e lehtë të kapesh në vorbullën e një fundjave garash.

Sigurimi i një vendi të 10-të me disa ndërlikime strategjike në garën hapëse të sezonit në Bahrein më bëri të shkëlqeja nga veshi në vesh dhe futja e të dyja makinave në Q3 në Azerbajxhan më bëri të ndihem si një organizator i vërtetë i motorsportit.

Po, ka disa fusha ku loja mund të përmirësohet. Po, animacionet e thyejnë pak zhytjen, menytë mund të jenë të vështira dhe mund të bëjnë gjërat më shpejt. Por kur drejtuesit tuaj po luftojnë me kundërshtarët, asgjë nga këto nuk duket se ka rëndësi.

Nëse e doni Formula 1 dhe uleni në shtëpi të dielën pasdite duke menduar se mund të bëni një punë më të mirë se strategët e Ferrarit, atëherë kjo është loja për ju.