Gaming Lajm i Fundit PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Konami eFootball 2022 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Lançimi më skandaloz i të gjitha kohërave në Steam

Pasardhësi i Pro Evolution Soccer ishte gjithmonë i destinuar të ishte historik. Për tre dekada, simboli i futbollit i Konamit përqafoi statusin si një kompetitor sado i vogël, por disa herë duke tejkaluar rivalin EA FIFA në aspektin e gameplay. Megjithatë, luftimet e fundit të shitjeve përfundimisht e panë botuesin japonez të heqë dorë nga PES, duke marrë dy vjet për të krijuar eFootball 2022 falas në vend të tij. Është vërtetë një moment historik nga të gjitha aspektet.

Me shumë mundësi keni dëgjuar për reagimet e Steam deri tani. Nga 18,000+ komente të përdoruesve deri më tani, vetëm 10% janë pozitive. Në përgjithësi eFootball 2022 klasifikohet si “Krejtësisht Skandaloze”, dhe me sa është vënë re nga të gjithë, është lançimi më i keq i Steam i të gjitha kohërave.

Hyni në Konami eFootball 2022, këtë herë është si një simulator futbolli por pa lojë. Rezultatet, për ta thënë butë, nuk kanë qenë të mira. Me defektet e tij të çuditshme, modelet e dobëta të personazheve dhe turmat e ngjashme me mumjet, Konami eFootball 2022 është efektivisht një lançim pre-alpha i maskuar si një produkt i përfunduar.

Por ndërsa është e lehtë të qeshësh me versionet tmerruese të Konami eFootball të Messit dhe Ronaldos, është gjithashtu e vështirë të mos ndihesh i trishtuar. Duke përjashtuar një rikthim monumental në nivelin e No Man’s Sky, ose Barcelona kundër PSG, ekskluziviteti i futbollit i Konamit është pak a shumë i vdekur. Kjo i jep FIFA -s një fushë të qartë, duke e privuar atë nga pamja e konkurrencës.

Për të qenë të drejtë, PES ishte konkurrencë e dobët edhe para skandalit të Konami eFootball. Loja e fundit me të vërtetë e madhe PES ishte padyshim Pro Evolution Soccer 6 e vitit 2006, e cila u publikua disa vjet para se FIFA të prezantonte Ultimate Team dhe të bëhej kryekomandanti që është sot. Që atëherë, PES dhe FIFA kanë shkuar kryesisht në drejtime të kundërta, me FIFA duke u bërë një mega ekskluzivitet i vërtetë global, ndërsa PES është referuar më shumë me kampionate rajonale dhe UEFA Champions League deri në vitin 2018.

Menjëherë pas shkarkimit të lojës së plotë, ju jeni trajtuar me skemën më të keqe të ngjyrave që mund të imagjinoni. Tani, blu dhe e verdhë janë dukur mirë vitet e fundit për fanellat e bukura të Chelsea, si dhe Arsenalin, por si zgjedhje për një menu është krejtësisht e tmerrshme, siç është logoja eFootball. Përtej menusë së përzgjedhjes së ekipit, shumë nga menutë janë shpërqendruese, aspak user-friendly, dhe nganjëherë ato madje e bëjnë të vështirë leximin e tekstit në ekran. Duket se çdo vit menutë janë një pikë ankese me ekskluzivitetin e futbollit Konami, kështu që të paktën kompania ka konsistencë në këtë aspekt.

Shumica prej nesh e dinin që vetëm nëntë ekipe do të përfshiheshin në një demo, por për të qenë i sinqertë, kjo nuk u lançua si demo, kështu që është pak çorientuese sesi disa opsione janë të kyçura. Koha e ndeshjes është e kufizuar në pesë minuta. Ju nuk mund të ndryshoni llojin e motit dhe për disa arsye aktivizohen vetëm dy nivele vështirësish, Regular dhe Superstar. Ka nëntë ekipe për t’u përdorur për ndeshjet kundër CPU, por nëse luani në internet ka një mori skuadrash të tjera për të zgjedhur. Pra, pse nuk mund t’i përdorim këto klube të tjera kundrejt CPU? Përsëri, kjo nuk u faturua si një DEMO, por gjithçka në të duket sikur është e tillë. Ekziston edhe një game mode i ashtuquajtur si “Trajnim” që neglizhon plotësisht t’ju tregojë komandat e controller-it në ekran.

Para se të hyni në ndeshje, Formacioni që lojtarët e PES kalojnë një kohë të mirë në të, është zhgënjyes pasi është paraqitur horizontalisht në ekran. Ju ende mund t’i lëvizni lojtarët, por taktikat me të cilat jemi njohur të gjithë gjatë viteve të fundit janë fshirë me vetëm pesë stile të lojës sulmuese të ekipit në dispozicion, dhe çuditërisht nuk ka taktika mbrojtëse për të zgjedhur.

Kur bie fjala tek grafikat, nëse kjo reklamohet si “next-gen graphics”, lojtarët e konsolave të reja nuk mund të shpresojnë asgjë. Teksturat e bluzave duken bukur si disa nga figurat më të njohura, por kaq është bukuria. Turma, e cila dukej gjysmë e mirë vitin e kaluar, kësaj rradhe është për të qeshur. Nga modelet e përsëritura tek pikselët e shplarë, turma duket si një rikthim në ditët e PS2 ku zhvilluesve iu desh të sakrifikonin pamjet vizuale të turmës për grafikë më të mirë në fushë.

Tjetra në listën e gjatë të pamjeve zhgënjyese është bari, i cili duket i tharë dhe duket se lojtarët në të vërtetë nuk po e shkelin atë, por po rrëshqasin mbi të. Stadiumet autentike që përfshihen në lojë duken bukur dhe ndriçimi është përgjithësisht i mirë, por ka një shkëlqim të çuditshëm argjendi/gri që ndriçon rreth lojtarëve gjatë lëvizjes.

Ne përmendëm fytyrat e lojtarëve më parë, dhe ndërsa disa janë të mira, fytyrat e përgjithshme janë përsëri një zhgënjim i madh dhe duken shumë të papërshtatshëm. Asnjë nga këto nuk është aq tronditëse apo aq e frikshme sa lëvizjet e çuditshme të gojës që bëjnë lojtarët në atë që ne mund të mendojmë vetëm në përpjekjen e Konamit për të treguar emocionet e lojtarëve. Kjo lojë ka grafikë zhgënjyese, dhe duke marrë parasysh atë që na u tregua nga Unreal Engine në trailer, kjo nuk është afër standardit që prisnim.

Tani, këtu fillojnë problemet e vërteta. Që nga fillimi, shpejtësia e pasimit është jashtëzakonisht e ngadaltë, dhe me Konamin që ndryshon asistencën e pasimeve është e vështirë të vendosësh ndonjë lloj ritmi në pasat e ulëta. Pasi të fillojë loja, do të vini re ngadalësinë dhe mungesën e përgjigjes nga lojtarët kur kontrolloni topin. Është mjaft keq që Konami ndryshoi mekanikën e driblimit, që tani do të thotë se R2/RT shërbejnë si mekanikë sprint dhe driblues në varësi të asaj se sa fort e shtypni butonin. Me haptikët që nuk janë në lojë, është e vështirë të marrësh një ndjenjë për këtë veçori të re, e cila duhet të ishte bërë patch më vonë si “Sharp Kicks” e cila përsëri, gjithashtu do të jetë e lidhur me R2/RT.

Përplasjet e lojtarëve, gjymtyrët e shtrembëruara, lojtarët që zhduken dhe defekte të tjera gazmore janë kudo në lojë. Duket se çdo herë që luani një ndeshje shikoni një defekt të ri.

Më poshtë listës së çështjeve të lojës, por po aq të rëndësishme, është sistemi i përplasjes ose mungesa e tij. Jo vetëm që përplasjet janë të tmerrshme vizualisht, por gabimet e dukshme siç janë goditjet me rrëshqitje nga prapa nuk quhen. Topi këtë vit është pak më i lirë, por duket sikur loja nuk mund të përcaktojë se çfarë është faull dhe çfarë nuk është për shkak se topi nuk është ngjitur në këmbën tuaj. Portierët janë kthyer në një gjendje jashtëzakonisht të keqe. Ata shpesh largohen nga zona e tyre për të mbyllur një sulmues që nuk është në gjendje të kërcënojë portën, prandaj duke lënë një rrjetë të hapur për ju për të kaluar.

Fitimi i parave nga lojërat sportive në vitet e fundit janë shumë të larta. Pra, duhet të ketë shumë për të pëlqyer në lidhje me një model në të cilin loja bazë është falas, dhe pagesat shtesë varen nga zgjedhja e përdoruesit. Sidoqoftë, që ajo të funksionojë, ajo lojë bazë duhet të funksionojë të paktën në një nivel të arsyeshëm. Gjë që eFootball 2022 nuk e ka.