Gaming Lajm i Fundit Reviews

Call of Duty: Modern Warfare II Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Ka ardhur një moment ku numri i lojerave FPS eshte rritur jashtëzakonisht shume dhe te ruash bazen tende te lojtareve eshte bere më e vështirë se ndonjëherë. Call of duty kaloi një vit të vështirë duke mos u dhënë audiencës kontent të mjaftueshëm, por kësaj rradhe Activision ka ngritur një hype të madh. Të nderuar gamers, une jam Bledi dhe kjo eshte Call of Duty: Modern Warfare 2 Review nga GameOn Albania.

Kur bëhet fjalë për lojëra të reja Call of duty të gjithë emocionohen por 2 vitet e fundit kemi parë që vrulli i lojtarëve të rinj bie per pak muaj. Une nuk besoj se kësaj rradhe do të jetë kështu. Unë jam ketu për të qëndruar. Call of duty: Modern Warfare 2 eshtë një vazhdim i Modern Warfare të 2019 ose një reboot i lojës origjinale MW 2009. Protagonisti kryesor kësaj rradhe eshte Simon Ghost Riley ndjekur nga grupi i famshem i task forces 141. Campaigns më kanë pëlqyer gjithmonë për Call of Duty, Vanguard nuk bëri ndonjë gjë të madhe por prap solli aksion. E mira e Call of duty campaigns eshte se sjell gjithmone fighte intensive dhe MW2 e sjell ate por ne menyre te balancuar duke e perzier me skena pak me te ngadalta dhe stealth missions të cilat duken më realistike. Ky për mendimin tim eshte campaign me i bukur nga call of duty per te pakten 5 vitet e fundit.

Si cdo loje edhe MW2 ka disa elemente repetitive si pershembull misione ku duhet te qendrosh ne nje zone te caktuar dhe duhet te gjuash armiq qe afrohen wave pas wave, por nga ana tjeter na sjell disa nga skenat me unike te aksionit qe nuk i kam pare ne asnje loje tjeter. Misionet stealth jane gjithmone te preferuarat e mija dhe kesaj rradhe kishin shtuar pak me shume house raids te ngjashme me ate te MW 2019. Grafikat nga ana tjetër ishin më realistiket që kemi parë ndonjëherë në një lojë call of duty. Vendimi për të mos përfshirë Ray Tracing më zhgënjeu pak, por përsëri grafikat ishin aty. Reflektimet ne ujë, night vision, shpërthimet, ndricimi i përgjithshëm, ambienti i qetë në stealth missions që të jep të dridhura nga frika, te gjitha ishin aty. Une them pa frike se ky campaign ishte nje W e madhe per franchise.

Ndersa per Multiplayer pastaj… Varet nga cili këndvështrim e shikon. Po e filloj nga menuja kryesore: Kesaj rradhe call of duty ka menduar qe te ndertoje nje menu ne te cilen nje lojtar nuk duhet te shtypi aq shume butona per tu futur ne loje. Une e vlersoj kete por menuja realisht duket e shpifur XDD. Me duket si Home page e Youtube kur futem para se te flej gjume.

Ka kaq shume butona te medhaja sa qe kur navigon tek paneli i friends, do te duhet te besh scroll pafund qe te gjesh shokun qe ke deshire te luash. Kjo vjen pasi tek friends list kane shtuar showcase per emblems dhe calling cards.

Me cod MW 2019, CW dhe vanguard, UI menu ishte perfekte per mendimin tim dhe kishin perdorur shume mire hapsiren vertikale per te zgjedhur modalitetet qe deshironim. Kjo e reja… hmmm nuk me ngjit shume. Dhe kam pershtypjen do ta shohim dhe ne titujt e rradhes pasi duket sikur eshte nga ato ndryshime qe jane bere jo se ishte e nevojshme, por thjesht ngaqe duhej dicka e re. Ndonjehere kur mundohesh ti besh gjerat inovative, i prish me keq.

Armët janë grupuar në familje të ndryshme, të cilat mund të bëni unlock attachments duke përparuar në armë të ndryshme nëpër platformë. Është sistem pak konfuz por shumë efektiv, sepse disa armë kanë attachments të cilat mund të aplikohen në të gjitha armet e tjera pavarësisht se çfarë family tree jane. keshtu qe kur filloni të bëni upgrade një armë të re, ju do te keni disa attachments për ti aplikuar direkt në vend që të përdorni armën factory new. Është një sistem i ri por të shtyn të ndryshosh armët në mënyrë konstante dhe më e rendesishmja është se ky sistem siguron që cdo arme tjetër të mos fillojë nga zero sa herë që nisni level up.

Pamundësia për të ruajtur një setup të vecantë për një armë të caktuar e bën te pamundur të mbash mend attachments efektive që duhen për cdo armë pasi jo gjithmone do të përdoret për long range ose për moovement speed etj. Ky funksion nuk duhet të mungonte në lançim pasi unë personalisht bëj setup një armë në 3 mënyra të ndryshme minimumi.

Në lançim pati nje bug i cili bënte disconnect njërin nga party members kur dëshironit te luanit me shokë, por u be patch nga devs së fundmi kështu që nuk ka më probleme. Një tjetër bug që nisi gjatë lançimit ishte game crash gjatë weapon tuning. Feature me i ri i call of duty qe mundëson tuning te attachments të ndryshme. Një barrel mund ta coni me shume ne drejtimin ADS dhe më pak recoil control ose e kundërta. Në varësi të mënyrës që doni ta ndërtoni ju armën. Call of duty e ka bërë disable për momentin si feature pasi gjatë kohës që bëni tuning armën tuaj, loja ben crash.

Çuditerisht kur luan invasion, keni më shumë mundësi për të bërë level up armët më shpejt për të vetmen arsye sepse ka shumë AI që mund të vrisni dhe ju japin të njëjtat sasi XP sikur vrisni një lojtar të rregullt. Dhe sa herë që gjeni 4-5 bots me një grup do të merrni nga 1000-1500 xp pasi ti keni hequr qafe, dhe akoma më shumë nëse keni aplikuar një 2xp token.

Hartat për invasion dhe ground war janë goxha te mira, por per sa i perket hartave 6v6 ato nuk jane as perfekte por as te keqija. Thjesht mundësojnë gameplay bazik, nuk ka një hartë të vetme që të thuash është e preferuar.

Hardcore game mode, i quajtur Tier 1 në MW2 nuk ishte prezent në lançim dhe ishte dicka zhgënjyese për personat që duan të bejnë grind armet dhe të bëjne gold camo sa më shpejt. Te them te drejten këtë vit nuk duhet fare hardcore mode per te bere armet gold pasi e kanë ulur në menyrë drastike punën e kërkuar për të plotesuar challenges për ta bërë unlock gold camo në një armë. Janë tekstualisht 5 misione. Vetëm 5. Imagjinoni në Call of Duty: Vanguard, mirë që duhet ta rrisje armën lvl 70, por kishte 10 kategori me nga 10 challenges të njëpasnjëshme pra 100 misione. Me MW2 keni maksimumi 30 nivele për armët, disa prej tyre kanë vetëm 18 nivele. Dhe për më tepër ka vetëm 5 misione për ta bërë armën gold.

Disa prej lojtarëve mund të thonë që hej… tani gold camos janë shumë të lehta për tu bërë grind dhe duke e patur mastery camos në armë nuk është më aq rewarding. Epo të themi të drejtën në call of duty të mëparshme nuk është se kishte vështirësi më të madhe. Thjesht misionet ishin aq shumë repetitive dhe në vend që të ishte dicka në lidhje me skill, përkundrazi kishte të bënte me kohën e lojtareve. Dhe më bëhet qejfi që call of duty ka menduar dhe për ata që kanë dëshirë të prekin bar dhe mos të bëjnë grind 3 muaj rresht 24/7 për të bërë unlock cdo armë të mundshme.

Dicka tjetër që mungon në lojë është combat record e cila ka qenë aty në cdo lojë call of duty. Jo se është dicka e rëndësishme për k/d time 0.9 por shumë lojtarë e kanë vënë re mungesën e records për të parë sa vrasje kanë me një armë specifike ose për te bërë krahasimin midis shokëve. Dicka që për mua është e rëndësishme është mungesa e challenges menu e cila tregon se cfarë misionesh duhet të plotësosh në mënyrë që të fitosh një calling card, emblem, dhe ndonjëherë edhe blueprint armësh. Ndoshta këto misione bëhen track brenda lojës por ne nuk kemi asnjë mundësi për ta monitoruar atë.

 

Call of Duty: Modern Warfare 2 është argëtimi më i këndshëm që kam pasur në CoD multiplayer për një kohë të gjatë. Është marrë ajo që ishte tashmë një lojë mekanikisht solide multiplayer dhe është përmirësuar në të me një sistem personalizimi të armëve që është pothuajse i pakufishëm në mundësitë e tij, dhe fokusi i saj i ri në harta më të mëdha multiplayer ka paguar shumë kohë. Hartat gjigante Groundwar dhe Invasion kanë arritur një ekuilibër fantastik, duke u dhënë atyre një ndjenjë kaosi të menaxhueshëm dhe misionet co-op Spec Ops janë një kënaqësi për t’u luajtur. Kjo është në krye të llojeve të zakonshme të modaliteteve dhe të gjitha ato lejojnë të shkëlqejë në gun game. Thënë kështu, problemet e performancës në PC dhe madje disa nëpër konsola e pengojnë argëtimin dhe në fillim ka shumë më tepër probleme sesa do të prisja, duke përfshirë çaktivizimin e përkohshëm të weapon tuning. Por përveç atyre, ka qenë e mrekullueshme, dhe rryma e vazhdueshme e zhbllokimeve të armëve janë një pjesë vërtet efektive që më bën të interesuar për të ecur përpara.