PC PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Call of Duty: Black Ops – Cold War Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Call of Duty ka pasur shumë lojëra të ndryshme siç jane: Modern Warfare, Ghosts, Advanced Warfare, World at War, Infinite Warfare dhe sigurisht Black Ops. Black Ops është një nga të preferuarit e të gjithë fansave të Call of Duty.

Një nga gjërat që të ngjit shumë në këtë lojë është historia e saj që flet për personazhe të ndryshëm dhe historia që ka secili prej tyre. E gjithë kjo filloi që tek Black Ops 1 ku tërhoqi vëmëndien e çdo fansi të Call of Duty. Por Cold War sjell një tjetër lloj historie, një histori ku brenda saj do të gjeni të gjithë personazhet tuaj të preferuar. Siç janë Jason Hudson, Frank Woods, Alex Mason, Russel Adler, Helen Park, Eleazar “Lazar” Azoulay dhe Lawrence Sims. Cold War është një lojë plot aksion, shpërthime, dhe adrenalinë që të bën të ndihesh pjesë e saj.

Le të nisim me Campaign ku Call of Duty: Black Ops Cold War është vendosur në vitet 1980 dhe do të vendosë lojtarët përmes një fushate të intrigave politike. Ndërsa kjo po lëviz mbrapsht në kohë si Call of Duty: Black Ops, periudha kohore e lojës është një zgjedhje shumë e qëllimshme. Black Ops – Cold War do të jetë duke vepruar si një vazhdim i lojës së parë dhe një periudhë e mesme para së dytës.

Cold War është ndërtuar mbi një grumbull dokumentesh të deklasifikuar që i dhanë lojës një ndjesi realiste pavarësisht se ishte një përrallë e trilluar. Me lojën e parë që u zhvillua në vitet 1960, vitet 1980 ishin mjaft të afërta për t’u dhënë një ndjesi të ngjashme lojtarëve siç kishin në lojën e parë të Call of Duty: Black Ops. Intriga e epokës hapi derën për enigma, gjaegjëza dhe një vështrim krejt të ri.

Meqenëse ka një kërcim masiv kohor midis lojës së parë dhe së dytë, Call of Duty: Black Ops Cold War përshtatet në mënyrë të përsosur me linjën kohore. Me kërcënimin e luftës bërthamore, misione me aksione të mëdha dhe një mision të pamohueshëm që janë thelbi i historisë, zhvilluesit e kanë pozicionuar në mënyrë të përsosur për të paraqitur një përvojë autentike të Call of Duty: Black Ops.

Campaign është vendosur në vitet 60 dhe 80. Ajo fillon në vitin 1981. Në një takim të inteligjencës, CIA informon grupin më të lartë mbi Perseus, emrin e koduar për një spiun të vërtetë sovjetik i cili u infiltrua në inteligjencën perëndimore dhe nuk u zbulua kurrë. Agjenti vodhi sekretet e armëve atomike amerikane në 1943 dhe më pas u rishfaq në Vietnam në 1968. Në 1981, qarkullon fjala se Perseus është kthyer dhe agjenti i CIA-s dhe Russell Adler duhet ta gjurmojnë atë. Presidenti i SHBA në atë kohë, Ronald Reagan hyn në një dhomë dhe urdhëron CIA dhe agjencitë e tjera që të rrëzojnë Perseusin me çdo kusht për hir të burrave dhe grave të lira në botë. Por le të flasim pak përsa i përket mënyrës se si funksionon campaign.

Si fillim loja të lejon të krijosh një karakter tëndin, por jo si paraqitje, si një dosje sekrete e CIA-s ku ju mund të vendosni cdo të dhënë që ju pëlqen. Si përshembull emrin tuaj, ngjyrën e lëkurës, aftësitë tuaja , etj. Cold War ndryshe nga versionet e tjera të Black Ops të bën që ta luash lojën disa herë, pasi loja ka përfundime të ndryshme. E gjithë historia e lojës varet në dorën tuaj. Cdo vendim që ju do të merrni do të ketë një ndikim të madh në lojë si dhe një fund të caktuar. Deri më tani është zbuluar që kemi 4 përfundime të ndryshme por akoma nuk jemi të sigurt, por kjo nuk është asgjë!

Brenda campaign nuk është e thënë që të luash vetëm historinë kryesore, por ke rastin të luash dhe side quests që përmbajnë shume sekrete. Side quests jane futur në lojë në mënyrë që lojtarët të jenë të zënë për të zbuluar se çfarë fshihet në këto sekrete. Ajo që të shtyn të luash këto misione është fakti që ka shume informacione që na ndihmojnë të kuptojmë se si do jetë loja e ardhshme e Call of Duty dhe sigurisht na jep nje hint të vogel se cili është perfundimi i saktë i lojës.

Kalojmë tek grafikat ku çdo gjë duket shumë reale. Campaign ngjan me një film ku grafikat janë në një tjetër nivel. Çdo gjë duket shumë reale dhe mëse e qartë. Çdo detaj është i dallueshëm dhe kjo është një surprizë e vërtetë për të gjithë fansat. Ne e kemi luajtur lojën në PC me grafika ultra por imagjinojeni pak se si do të duket në konsolat next-gen. Do t’ju lërë pa fjalë!

Sa për gameplay, armët janë të kënaqshme. Snajperat janë të vështira për t’u zotëruar kur bëhet fjalë për aiming, por ju merrni një kuptim se sa e vështirë është të mbash një shënjester në një objektiv të largët kur edhe fryma juaj mund të bëj që shënjestra të lëvizi. Light machine-guns janë të shkëlqyeshëm për njerëz të cilët kanë nevojë për shumë plumba që shkojnë shpejt drejt një objektivi në lëvizje për ta shkatërruar atë.

Armët janë shumë të vështira në fillim, por kur i rrisni level ju mund të përdorni pajisje shtesë për ta stabilizuar atë, ju mund të bëheni shumë më efektivë në goditjen e objektivave dhe rrëzimin e tyre.

Nëse do të kishim disa ankesa, ato do të ishin të vogla. Gjëja e mirë që loja ka është se ju mund të bëni reload armën tuaj ndërsa jeni duke lëvizur dhe duke shënjestruar një objektiv. Nuk keni më nevojë qe të ndaleni dhe të shënjestroni përsëri. Por nganjëherë duhet një kohë shumë e gjatë për të bërë reload dhe ju mund të përfundoni në një situatë të vështirë.

Më shumë se kurrë, multiplayer është arsyeja për t’u rikthyer në këtë lojë. Na pëlqen shtimi i hartave të reja të Combined Arms 12-vs-12, të tilla si Cartel, Armada dhe Crossroads. Gunplay është e jashtëzakonshme; thjesht të jep një kënaqësi tjetër kur qëllon dikë që vjen nga një zipline me shpejtësi të lartë në Armada, duke u zvarritur nëpër shkurret e Cartel, ose duke rrëzuar një ushtar pas tjetrit me një tank në Crossroads.

Armët nuk përshtaten shumë mirë me mjedisin e viteve ‘80. Ju mund të thërrisni sulme artilerie kur keni shumë vrasje, por ato sulme janë shumë të sakta dhe të shpejta për të qenë realiste për epokën. Ju mund të zgjidhni se ku do të ulet një predhë dhe të shihni se cilët armiq do të vrisni. Combined Arms është ajo që të fal një adrenalinë të lartë ku 12 lojtarë luftojnë kundër 12, në vend të VIP escort ose betejat më të vogla 6-vs-6.

Në të kaluarën, duhej të ekspozohesh në një rreth të vogël rreth një flamuri, por në modalitetin e ri, ju mund të shtriheni pas dickaje më lehtë, pasi zona e flamurit është më e madhe dhe përshtatet rreth hapësirave të tilla. Kjo do të thotë që ke më shumë gjëra për tu fshehur ndërsa përpiqesh të marrësh një pikë.

Ju mund të luani në tetë harta 6-vs-6, gjë që ju jep mjaft larmishmëri. Ne kemi parë progres të qëndrueshëm në cilësinë e lojës në multiplayer që nga testi alpha, dhe presim që të kalojmë shumicën e kohës të kësaj loje, duke luajtur multiplayer.

Ndeshjet multiplayer janë crossplay dhe cross-generation, që do të thotë që ju mund të luani me miqtë tuaj në platforma të ndryshme, duke përfshirë lojtarët e PS4 që bashkohen me lojtarët e PS5 etj. Me cross-progression nga ana tjetër, ju mund të ndërroni platforma pa humbur progresin tuaj.

Ndonjëherë është pak acarues fakti që do të duhet kohë të presesh që të hysh në lojë. Kjo vjen si pasojë e crossplay ku loja është e detyruar të presë dhe lojtarët e tjerë për të hyrë në lojë.

Dhe së fundmi, le të flasim për Zombies, ky mode ndihet gjithmonë si një lojë monotone. Ju mund të bashkoheni me tre lojtarë të tjerë dhe të luftoni valë pas vale zombie-t derisa të mos mund t’i përballoni më. Është shumë e vështirë për të arritur në fund të lojës nëse nuk keni eksperiencë ose nuk jeni i koordinuar mirë.

Ky vit është pak më ndryshe me mode-in e ri të Zombies, të quajtur Into the Aether. Cold War ju jep shumë harta Zombies falas, pasi Activision nuk dëshiron të zemërojë komunitetin. Ky është një plus i madh. Zemra e historisë së Dark Aether është Die Maschine.

Fillon në një kthim prapa të Luftës së Dytë Botërore, kur ushtarët rusë zbulojnë një bunker radioaktiv nazist dhe gjejnë një eksperiment të njohur si Project Endstation. Rusët aksidentalisht lëshuan zombie-t dhe një forcë që përpiqet të pushtoj botën. Amerikanët dhe rusët formojnë një ekip ndërkombëtar për të gjetur një përgjigje të mbështetur nga CIA, të quajtur Requiem, i kryesuar nga ushtari ruso-amerikan Grigori Weaver. Requiem do të shkojë kundër Omega Group, një organizatë e copëtuar Sovjetike e vendosur për të hulumtuar dhe shfrytëzuar shpërthimin e zombies.

Për herë të parë në Black Ops, Zombies do t’u ofrojë lojtarëve një shans për të luajtur si Operatorë nga multiplayer dhe madje të shohin fytyra të njohura në një lojë, duke përfshirë Russell Adler, Lawrence Sims dhe Frank Woods. Do të ketë upgrades të ndryshëm si Speed Cola, Juggernog dhe Quick Revive. Die Maschine ka një modalitet prej 20 raundesh ku mund të luani për një kohë të gjatë dhe akoma të bëni një pushim kur vërtet ju nevojitet.

Nëse mund ta arrini deri në fund, jeni të paparë dhe shumë respekte. Por ju gjithashtu mund të luani Die Maschine Endless, ku dallgët e zombies vazhdojnë të vijnë. Kur futeni thellë në bunker, disa gjëra të çuditshme fillojnë të ndodhin dhe kjo i shton gjithë mistikën e historisë së Zombies.

Pasi të keni arritur Raundin 10, çdo pesë raunde ju do të keni mundësinë të shpëtoni përmes exfiltration. Një helikopter do të shfaqet dhe nëse mund të mbijetoni mjaftueshëm, ekipi juaj mund të dalë nga infektimi dhe të jetojë për të luftuar një herë tjetër.