Gaming Lajm i Fundit PC Reviews

Age of Empires 4 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Age of Empires 4 është një RTS e stilit klasik base-building, sword-clashing, village-pillaging. Të hidhesh në një ndeshje teksa anglezët këmbëngulës përballen me francezët kalorësiakë, ndihet sikur po rikthehet jo vetëm në mjedisin e mesjetës së largët, por në një epokë krejtësisht të ndryshme të lojërave strategjike. Dhe ka disa gjëra rreth asaj që ndihet vërtet bukur, si rehatia për lojtarë të një moshe të caktuar. Por janë ato pak pika ku Relic ka rrezikuar tek-tuk që kjo fushë beteje na tregon më të mirën dhe ndihet moderne. Jashtë kësaj, shpesh duket thjesht shumë e kujdesshme dhe e sigurt në një botë ku tashmë ekziston Age of Empires 2 Definitive Edition.

Nëse keni dërguar fshatarë për të gjuajtur kafshë, për të nxjerrë flori dhe për të prerë dru për dekada, mund të dilni në fractions-at e blinduara të shumicës së grupeve të Age 4 pa fare bujë. Të fitosh betejat e ngritura në mënyrë të besueshme kërkon njohjen e marrëdhënies gur-letër-gërshërë midis shtizave, kuajve dhe harqeve. Një sulm i shpejtë për të vrarë disa nga fshatarët e kundërshtarit tuaj dhe për të mbyllur ekonominë e tyre mund të jetë më i vlefshëm strategjikisht sesa fitorja në çdo angazhim kokë më kokë. Ndërtimi i mureve dhe strukturave të tjera mbrojtëse e kthen lojën e fundit në një ndeshje shahu të tensionuar ku kontrolli i hartës është çelësi, megjithëse përfundimisht artileria e teknologjisë së lartë si topat do të thyejë ngërçin dhe do të çojë në një spastrim vendimtar për këdo që i vë ato në mënyrë më efektive. Ritmi është i duhuri ku duhet të jetë kur je kundër një kundërshtari me aftësi të barabartë.

Diçka që të bën përshtypje janë hartat gjysmë të rastësishme, të cilat ju lejojnë të zgjidhni një biome – duke përcaktuar ngjyrat, llojet e pemëve dhe atmosferën e përgjithshme, nga Temperatura Evropiane në Stepat aziatike në Taiga. Secila prej tyre paraqet sfida të ndryshme taktike, nga dy kreshta të kundërta me pamje nga një luginë që ngjan shumë si një hartë e turneut StarCraft 2, deri te planimetritë shumë të hapura me shumë pyje që fshehin njësi në mes që inkurajon një luftë guerile të pafytyrë dhe shumë keq të drejtuara. Megjithatë, disa prej tyre mund të ndihen paksa të çekuilibruar. Por në përgjithësi, është një larmi e madhe fushash beteje të dizajnuara mirë.

Por për gjashtë nga tetë fraksionet e luajtshme, thjesht nuk kishte mjaft të reja që po ndodhnin këtu. Secila prej tyre luan paksa ndryshe; Teknikat unike, njësitë dhe pikat e referimit janë të shkëlqyera në krijimin e një identiteti duke evokuar frymëzimin e tyre historik dhe duke ndryshuar mënyrën se si ju maksimizoni ekonominë tuaj. Por këto prekje modeste nuk bënë shumë për të ndryshuar faktin se nuk ka pothuajse asgjë në Age 4 që nuk mund të kishte ekzistuar 10 vjet më parë. Kjo përfshin grafikën, edhe në cilësimet maksimale ato nuk duken aq mbresëlënëse. Dhe me nënshkrimin e çeqeve nga Microsoft, nuk është sikur Relic e bëri këtë me një buxhet të vogël. Në të njëjtën kohë, idetë e reja mekanike si aftësia për të fshehur njësi në pyje për të ngritur prita janë një kthesë e mirë, por përveç kësaj, nuk është se jeni duke bërë asgjë që nuk mund ta bënit në Definitive editions të Age of Empires 2 dhe 3 që janë publikuar së fundmi.

Me baza plotësisht të lëvizshme, pa ndërtesa popullsie dhe një ekonomi të fokusuar shumë në djegien e gjërave të njerëzve të tjerë për të marrë para, fraksioni mongol thyen traditën dhe konventën dhe tregon se çfarë mund të bëjë Relic kur vërtet po përpiqet të sjellë diçka të re në tryezë. Mongolët më çuan nga ndjenja disi e vakët për Age 4 në entuziazëm për të eksploruar taktika të reja pothuajse menjëherë. Rusët janë gjithashtu një frymë e këndshme e ajrit të pastër, megjithëse nuk janë aq të pazakonta; ata fokusohen në dominimin zonave të egra me poste më të vogla në vend që të kenë një bazë urbane të mbrojtur fort.

Loja përmban plot 40 misione të mira të campaign për single-player. Dy historitë e para, ku përfshihen anglezët kundër francezëve në pushtimet normane, dhe më pas francezët kundër anglezëve në luftën njëqindvjeçare, janë paksa të ngadalta për shkak të faktit se ato fokusohen në dy fraksionet më të mërzitshme – ato pothuajse mund të të ngatërrohen herë pas here si pasqyra e njëri-tjetrit. Por historitë e Perandorisë Mongole dhe Ngritja e Moskës paraqesin shumë objektiva interesantë që ju vendosin në mes të pikave emocionuese të historisë. Do të zhbllokoni mini-dokumentarë me veprim të drejtpërdrejtë për çdo skenar mbi gjëra të tilla si mënyra e ndërtimit të një harku të përbërë ose muzika tradicionale folklorike mongole, të cilat janë mjaft të bukura.

Vlen të theksohet se muzika dhe dizajni i zërit janë të shkëlqyera në të gjithë bordin. Instrumentet dhe meloditë tradicionale që ngjallin frymën e çdo grupi fillojnë të thjeshta dhe ndërtohen në diçka më epike ndërsa përparoni nëpër shekuj. Linjat zanore për çdo njësi u regjistruan në gjuhët amtare të kulturave të tyre historike, duke përfshirë disa që nuk fliten më në gjuhën amtare. Njësitë angleze, për shembull, flasin kryesisht anglisht të pakuptueshme të vjetër në moshën e parë, e cila gradualisht evoluon përmes anglishtes së mesme dhe përfundimisht arrin në anglishten e hershme moderne të kohës së Shekspirit. Kjo ishte një prekje vërtet e bukur, dhe asnjëra prej tyre nuk tingëllon tepër stereotipike apo vizatimore.

Age of Empires 4 është paksa lojë safe, por me të vërtetë shkëlqen kur endet jashtë zonës së tij tradicionale të rehatisë. Historitë e gjera dhe fraksionet e çuditshme si Mongolët dhe Rusia janë pikat kryesore, edhe kur humbet një pjesë të mprehtësisë së saj në një kapak të vogël të njësisë, gjetjen e rrugëve zhgënjyese dhe grafika relativisht jo mbresëlënëse për një lojë të vitit 2021.