samsung-galaxy-s20
Tech

Pas një pritje të gjatë, Samsung prezanton zyrtarisht Galaxy S20

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA

Seria Samsung Galaxy S20 është formacioni i parë i plotë 5G i Samsung, që paraqet teknologji 5G dhe AI të pashembullt të kamerave, të ndërtuara për të ardhmen e komunikimit

Samsung Electronics sot zbuloi Samsung Galaxy S20, një seri të re të pajisjeve pionere që ndryshojnë rrënjësisht mënyrën se si ne kapim dhe përjetojmë botën tonë. Seria Galaxy S20 prezanton një arkitekturë krejt të re të kamerave që ndërthur teknologjinë AI me sensorin më të madh të imazhit nga Samsung deri më tani, për cilësi mahnitëse të imazhit. Së bashku me kamerën, Galaxy S20 bën përvojën e gjithçkaje që duam të bëjmë me telefonat tanë, më të lehtë dhe më të mirë — shijoni muzikë të personalizuar për çdo moment të ditës, shikoni video siç janë destinuar të shihen dhe luani lojëra në stilin e telekomandave në lëvizje.

Teksa hyjmë në këtë dekadë të re, 5G do të ndryshojë plotësisht mënyrën se si komunikojmë dhe si e pëjetojmë botën përreth nesh,” tha Dr. TM Roh, President dhe Kryetar i Divizionit të Komunikimeve Celulare në Samsung Electronics. “Meqënëse të tre variantet Galaxy S20 vijnë me lidhje 5G, Samsung po ofron një pajisje të gjeneratës së ardhshme për të transformuar jetën e njerëzve. Me një kamerë të mrekullueshme, të mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, ju mund të kapni momentet kur ato ndodhin dhe të lidheni më lehtë me njerëzit që doni.

NDRYSHON MËNYRËN SE SI KAPIM MOMENTE

Tani, më shumë se kurrë, ne kapim jetën tonë dhe tregojmë historitë tona përmes telefonave të zgjuar – dhe kjo është arsyeja pse kamera është veçoria më e rëndësishme për konsumatorët që blejnë një smartphone të ri. Projektuar për mënyrën se si jetojmë, Galaxy S20 prezanton një sistem plotësisht të ri kamerash – të mundësuar nga AI dhe me sensorin më të madh të imazhit të Samsung – për të sjellë më të mirën në çdo imazh dhe çdo moment.

 • Detaje me Qartësi Mahnitëse: Me një sensor më të madh të imazhit të disponueshëm në serinë Galaxy S20, rezolucioni i kamerës është rritur ndjeshëm, për imazhe më të hollësishme me fleksibilitet të shtuar për editimin, prerjen dhe zmadhimin. S20 dhe S20+ kanë një kamerë 64MP. Ndërsa S20 Ultra ka kamerë 108MP. Një përfitim tjetër është që sensorët më të mëdhenj marrin më shumë dritë, kështu që ju merrni një cilësi të pasur të imazhit edhe në situata me dritë të ulët. S20 Ultra i çon gjërat një hap më tej me opsionin për të naviguar në mënyrë dinamike midis një modaliteti me rezolucion të lartë 108MP dhe një modaliteti 12MP, falë teknologjisë nonna-binning që kombinon nëntë piksele në një, në nivelin e sensorit.
 • Aftësia Spektakolare Zoom: Me teknologjinë e zmadhimit hapësinor të Galaxy S20 që përdor një kombinim të Hybrid Optic Zoom dhe Super Resolution Zoom, i cili përfshin zoom dixhital të mundësuar nga AI, edhe kur jeni shumë larg mund të zmadhoni afër. Zmadhoni deri në 30 herë në Galaxy S20 dhe S20+, ose provoni lentet e palosura revolucionare në S20 Ultra, i cili përdor multiprocesimin e imazheve të mundësuar nga AI për të zvogëluar humbjen e cilësisë në nivele të larta të zmadhimit, në mënyrë që përdoruesit të provojnë Super Resolution Zoom deri në 100 herë me një pamje më të qartë se kurrë më parë.
 • Shkrepje e vetme, Mundësi të Shumëfishta: Single Take ju lejon të qëndroni në moment, teksa kapni momentin. Falë teknologjive të tij AI të kamerës, Galaxy S20 mund të kapë një numër fotografish dhe videosh, të tilla si Live focus, të prera, Ultra Wide dhe më shumë, që kapin momentin tuaj më të mirë.
 • Kapacitet Profesional Filmimi: Galaxy S20 ofron xhirime videosh mahnitëse 8K, në mënyrë që përdoruesit të mund të kapin botën e tyre me ngjyra dhe cilësi të vërtetë. Kur jeni duke bërë xhirime, transmetoni videon tuaj në një TV Samsung QLED 8K dhe shijoni përvojën e tij të shikimit, më të mirën e rangut, ose rrëmbeni një plan nga një video 8K dhe shndërrojeni atë në një foto me rezolucion të lartë. Madje, edhe videot më të ngathëta duken sikur janë xhiruar duke përdorur një kamera aksioni, falë Super Steady dhe stabilizimit të tij anti- rrotullues, dhe analizës së lëvizjes me Inteligjencë Artificiale.

BËJ ATË QË DO MË MIRË

Galaxy bën përvojën e gjithçkaje që duam të bëjmë në telefonin tonë, më lehtë dhe më të mirë. Me karakteristika të reja dhe partneritete me ndikim, të frymëzuara nga bashkëpunimi i hapur, Galaxy S20 është ndërtuar për mënyrën se si ne përdorim telefonat tanë sot.

 • Muzika: Nëse po zgjoheni, ose po shkoni në palestër, shijoni muzikën tuaj të preferuar. Me Music Share, shtrini lidhjen tuaj të çiftuar Bluetooth në makinë ose një altoparlant përmes pajisjes tuaj, kështu që ju dhe shoku juaj mund të bëni rolin e DJ me radhë gjatë një udhëtimi
 • Video Chat i Jashtëzakonshëm në Google Duo: Bisedoni me video me lehtësi me të gjithë njerëzit më të rëndësishëm në jetën tuaj me Galaxy S20. Galaxy S20 rrit përvojën e video chat përmes një integrimi të thellë me Google Duo, duke sjellë tipare të reja Duo në Galaxy S20. Tani, nga dialeri, mund të trokitni lehtë mbi Duo për të filluar një video chat dhe për të shijuar, për herë të parë ndonjëherë, cilësi FHD. Google Duo është i pajtueshëm në të gjithë sistemet operative, kështu që ju nuk jeni të kufizuar. Vendosni të gjithë familjen në kornizë, duke përdorur lentet e gjera; dhe bisedoni me deri në 8 miq njëherazi.
 • YouTube në 5G: Ndani videot tuaja 8K me botën më shpejt dhe më mirë. Samsung bashkëpunoi me YouTube, në mënyrë që të ngarkoni videot tuaja 8K direkt në YouTube, dhe me aftësitë të integruara 5G, të përjetoni shpejtësinë ultra të ngarkimit
 • Argëtimi: Duke përfituar nga kamera profesionale e Galaxy S20, Netflix dhe Samsung po punojnë së bashku për të vendosur Galaxy S20 në duart e regjizorëve të njohur për të kapur përmbajtje bonus bazuar në prodhimet origjinale dhe popullore të Netflix. Përdoruesit gjithashtu mund të zbulojnë përmbajtjen më të mirë të Netflix përmes një integrimi të përmirësuar me pajisjet Galaxy, duke bërë më të lehtë zbulimin e përmbajtjes dhe aksesin përmes Samsung Daily, Bixby dhe Finder
 • Lojërat: Seria Galaxy S20 çon lojrat në celular në nivelin tjetër. Me një ekran 120Hz, do të keni mundësinë e një përvojë jashtëzakonisht të rrjedhshme gjatë lojës. Më vonë këtë pranverë, partneri i Samsung, Microsoft, do të lançojë lojën e tij të famshme Forza Street në Galaxy Store, duke shënuar lançimin e parë të lojës në celular. Kombinuar me një procesor të shpejtë, 12 GB RAM, audio-akorduar nga AKG, dhe një përforcues për lojën që punon në sfond për të optimizuar parametrat për performancë kulmore, Galaxy S20 Ultra ofron një
  përvojë të fuqishme lojrash.

PROVONI MUNDËSI TË PAFUNDME

Si pajisja e tyre e fundit pionere, seria Galaxy S20 përmban teknologjitë premium që adhuruesit e Galaxy njohin dhe presin. Si pajisja më e sigurt që Samsung ka krijuar ndonjëherë, Galaxy S20 është e mbrojtur nga Knox, platforma e sigurisë celulare, lidere e industries, që mbron pajisjen nga niveli i çipit deri në nivelin e softuerit. Galaxy S20 gjithashtu përmban një procesor të ri, të sigurt, i cili mbron nga sulmet e bazuara në harduer.

E pajisur me një bateri të madhe inteligjente, seria Galaxy S20 vjen me një karikues të shpejtë 25W, ndërsa S20 Ultra mbështet edhe karikimin 45W Super Fast. E gjithë seria është e pajisur me ruajtjemasive si standart (128 GB për S20; 128 GB dhe 512 GB për Galaxy S20+ dhe S20 Ultra).

Me Galaxy S20, ju gjithashtu mund të përjetoni ndërfaqen më të pastër, më të thjeshtë, më intuitive të Samsung deri tani me One UI 2. Ju gjithashtu mund të përdorni Galaxy S20 për të kontrolluar shtëpinë tuaj inteligjente me SmartThings, të arrini objektivat tuaja të mirëqenies dhe të shëndetit me Samsung Health, të paguani me Samsung Pay, dhe më shumë.

GALAXY BUDS+

Me Samsung Galaxy Buds +, mund të zhyteni në muzikën dhe podcast-et tuaja të preferuara. Buds+ altoparlantë me 2 drejtime; 3 mikrofonë për cilësi të pakrahasueshme të zërit dhe tingullit; dhe një jetë tepër të gjatë të baterisë — deri në 11 orë nga Buds+ dhe 11 orë shtesë nga mbajtësja.

Aplikacioni Buds+,Galaxy Buds+“, tani është i pajtueshëm me iOS, kështu që ju të mund të shijoni një përvojë të shkëlqyeshme audio pa marrë parasysh cilën pajisje përdorni.

DISPONUESHMËRIA E GALAXY S20

Duke filluar nga 6 Mars 2020, seria Galaxy S20 do të jetë në dispozicion në ngjyra të ndryshme klasike.

 • Galaxy S20: Gri Kozmike, Blu e ëmbël, Rozë e ëmbël
 • Galaxy S20+: Gri Kozmike, Blu e ëmbël, e Zezë Kozmike
 • Galaxy S20 Ultra: Gri Kozmike, e Zezë Kozmike

Galaxy S20, Galaxy S20+ dhe Galaxy S10 Ultra do të jenë në dispozicion në dyqane nga 13 Mars 2020 në tregjet e zgjedhura. Porositjet paraprake online fillojnë më 11 Shkurt 2020, në orën 21:00. Çmimi fillon nga 111.999L për Galaxy S20, 123.999L për Galaxy S20+, dhe 167.999L për Galaxy S20 Ultra.

samsung-galaxy-s20
 Galaxy S20 Galaxy S20+ Galaxy S20 Ultra
Display 6.2-inch Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X

Infinity-O Display (3200X1440)
HDR10+ certified
120Hz display support

6.7-inch Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X

Infinity-O Display (3200X1440)
HDR10+ certified
120Hz display support

6.9-inch Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X

Infinity-O Display (3200X1440)
HDR10+ certified
120Hz display support

 *Infinity-O Display: a near bezel-less, full-frontal screen.

*Measured diagonally, Galaxy S20’s screen size is 6.2″ in the full rectangle and 6.1″ with accounting for the rounded corners; Galaxy S20+’s screen size is 6.7″ in the full rectangle and 6.5″ with accounting for the rounded corners; and Galaxy S20 Ultra’s screen size is 6.9″ in the full rectangle and 6.7″ with accounting for the rounded corners; actual viewable area is less due to the rounded corners and camera hole.

*Default screen refresh rate is 60Hz. Requires screen setting at 120Hz screen refresh rate.

Camera

 

[Front camera]
10MP, Dual Pixel AF, F2.2(80˚)[Rear camera]
Triple cameraUltra Wide: *12MP, F2.2(120˚)Wide-angle: *12MP, F1.8(79˚)
Super Speed Dual Pixel AF, OISTelephoto: *64MP, PDAF F2.0(76˚), OIS
[Front camera]
10MP, Dual Pixel AF, F2.2(80˚)[Rear camera]
Quad cameraUltra Wide: *12MP, F2.2(120˚)Wide-angle: *12MP, F1.8(79˚)
Super Speed Dual Pixel AF, OISTelephoto: *64MP, PDAF, F2.0(76˚), OISDepthVision Camera
[Front camera]
40MP, PDAF, F2.2(80˚)[Rear camera]
Quad cameraUltra Wide: *12MP, F2.2(120˚)Wide-angle: *108MP, F1.8(79˚)
PDAF, OISTelephoto: **48MP, PDAF, F3.5(24˚), OISDepthVision Camera
*Super Resolution Zoom includes digital zoom, which may cause some image deterioration.

**48MP for zooming only.

Dimensions & Weight Dimensions: 151.7 x 69.1 x 7.9mm
Weight: 163g
Dimensions: 161.9 x 73.7 x 7.8mm
Weight: 186g*5G mmwave version weighs 188g.
Dimensions: 166.9 x 76.0 x 8.8mm
Weight: 220g*5G mmwave version weighs 222g.
AP – 7nm 64-bit Octa-Core Processor * 2.7GHz (Maximum Clock Speed) + 2.5GHz + 2GHz
– 7nm 64-bit Octa-Core Processor * 2.8GHz (Maximum Clock Speed) + 2.4GHz + 1.8GHz
*May differ by market and carrier.
       
Memory 5G
12GB RAM (LPDDR5) with 128GB internal storageLTE
8GB RAM (LPDDR5) with 128GB internal storage
5G
12GB RAM (LPDDR5) with 512GB internal storage
12GB RAM (LPDDR5) with 256GB internal storage
12GB RAM (LPDDR5) with 128GB internal storageLTE
8GB RAM (LPDDR5) with 128GB internal storage
5G/LTE
16GB RAM (LPDDR5) with 512GB internal storage
12GB RAM (LPDDR5) with 256GB internal storage
12GB RAM (LPDDR5) with 128GB internal storage
 *May differ by model, color, market and carrier.

*Actual storage available may vary depending on pre-installed software.

Expandable
Memory & SIM Card
Single SIM model: one Nano SIM and one MicroSD slot (up to 1TB)

Dual SIM model (Hybrid SIM slot): one Nano SIM and one Nano SIM or one MicroSD slot (up to 1TB)

*SIM card sold separately. Availability of Dual SIM may vary depending on country and carrier.

*MicroSD card sold separately. Availability may vary depending on country and manufacturer.

*eSIM supported on Galaxy S20, S20+, S20 Ultra models. eSIM requires a wireless service plan and allows you to activate a mobile network plan without the use of a nano-SIM. eSIM availability may vary depending on country and carrier. Check with your carrier if your mobile network plan supports eSIM.

Battery 4000mAh (typical) 4500mAh (typical) 5000mAh (typical)
 *Typical value tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 3880mAh for Galaxy S20, 4370mAh for Galaxy S20+. and 4855mAh for Galaxy S20 Ultra. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors.
Charging Improved wireless charging speeds with Fast Wireless Charging 2.0

Fast Charging compatible on wired and wireless

*Wired charging compatible with QC2.0 and AFC

*Wireless charging compatible with WPCWireless PowerShare

*Fast Wireless Charging 2.0 currently available with Wireless Charger Stand, Wireless Charger Duo Pad, and other devices that support 10W or more wireless charging. Sold separately. Actual charging speed may vary depending on the actual usage, charging conditions, and other factors. Wireless charger requires power connection. Recommend using in-box charging cable and/or travel adapter for use of third party items may cause damage to the Wireless Charger Stand and Wireless Charger Duo Pad or a decrease in charging speed.

*Wireless PowerShare is limited to Samsung or other brand smartphones with Qi wireless charging, such as Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, and wearables such as Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch, and Galaxy Buds. If battery power is lower than 30% Wireless PowerShare may not function. May not work with certain accessories, covers, other brand devices, or some Samsung wearables. May affect call reception or data services, depending on your network environment.

OS Android 10
Network & Connectivity 5G
5G Non-Standalone (NSA), 5G Standalone (SA), Sub6 / mmWave*, Dynamic Spectrum Sharing (DSS)LTE
Enhanced 4×4 MIMO, Up to 7CA, LAA,  LTE Cat.20
Up to 2.0Gbps Download / Up to 200Mbps Upload 

Wi-Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM
Up to 1.2Gbps Download / Up to 1.2Gbps Upload

 

Bluetooth
Bluetooth® v 5.0 , ANT+, USB type-C, NFC, Location (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)*S20 only supports Sub6*LTE: LAA is only for US*Actual speed may vary depending on country, carrier, and user environment.
*Requires optimal 5G connection. Actual speed may vary depending on country, carrier, and user environment.
*Galileo and BeiDou coverage may be limited. BeiDou may not be available for certain countries.

Payment NFC, MST
* May differ by market, carrier and service providers.
Sensors Ultrasonic Fingerprint sensor, Accelerometer, Barometer, Gyro sensor, Geomagnetic sensor, Hall sensor, Proximity sensor, RGB Light sensor
Authentication Lock type: pattern, PIN, password
Biometric lock type: Fingerprint sensor, Face recognition
Audio Stereo speakers and Earphones sound by AKG
Surround sound with Dolby Atmos technology (Dolby Digital, Dolby Digital Plus included.)
*Earphones: Hybrid canal type, 2way dynamic unitAudio playback format
MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF
Video Video playback format
MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM