Lajm i Fundit

Gamescom 2018: Premiera botërore & hapje surprizë

Gamescom 2018 është pasnesër. Panairi i video-lojërave do të jetë më 21 gusht në orën 11:00 (atëherë do të bëhet hapja). Për të shënuar dhjetëvjetorin, ka disa surpriza: për herë të parë, botuesit ndërkombëtarë po prezantojnë premiera botërore për hapjen e gamescom. Në faqen e internetit të panirit, shfaqja mund të shihet nga live stream nga monitori i shtëpisë suaj.

Gamescom hap dyert e saj më 21 gusht 2018. Në orën 11;00 do të bëhet një hapje e madhe e panairit të lojërave që i përshtatet dhjetë vjetorit me disa surpriza. Për herë të parë, botuesit ndërkombëtarë si Ubisoft dhe THQ Nordic paraqesin premiera botërore për hapjen e gamescom. Sipas organizatorëve, THQ Nordic duhet të prezantojë një lojë më parë të panjoftuar bazuar në një brand të themeluar të botuesit. Lojtarët gjithashtu mund të bëhen gati për të parë premierën e trailer-it të parë për Life is Strange 2 nga Square Enix dhe Dontnod.

Në mesin e mysafirëve të pranishëm në ceremoninë e hapjes janë mysafirët politikë të nderit Dorothee Bär, Ministër i Shtetit për Digitalizim për të gjitha çështjet e lojrave në Qeverinë Federale, José Guirao, Ministri i Kulturës dhe Sportit i Spanjës partner i panairit nga Spanja, Armin Laschet, Kryeministri i  Nordrhein-Westfalen, si dhe Kryetari i Bashkisë së qytetit të Këlnit, Henriette Reker. Në Konrad-Adenauer-Saal, pronarët e një wildcard të gamescom do të jenë të pranishëm live për herë të parë në hapjen e gamescom. Live Stream-in e shfaqjes mund ta shihni në website-n e panairit. Panairi do të zhvillohet nga 21 deri më 25 gusht në Këln.