Një prodhues kinez po zhvillon një GPU të fortë sa një GTX 1080
Hapni sytë Nvidia dhe AMD... Prodhuesi kinez i GPU-ve, Changsha Jingjia Microelectronics, thuhet se është në fazën kërkimore për krijimin e një karte grafike të ngjashme me Nvidia GTX 1080. Duhet patur parasysh se kompania është ende shumë larg prodhimit…
FaceID e iPhone është bërë hack në më pak se 120 sekonda
Anëtarë te Black Hat hacker në Las Vegas ja dolën që të hapnin Face ID e iPhone për vetëm 120 sekonda. Mënyra se si ata e bënë mund t'ju çudisë, por në të njejtën kohë duhet t'ju shqetësojë pak. Në…
Apple konfirmon $1 milion shpërblim për këdo që bën hack një iPhone
Apple e ka rritur goxha shumën që ju ofron hacker-ave në gjetjen e defekteve dhe problemeve në iPhone dhe Mac, duke e çuar atë deri në $1 milion. Deri më tani njihet si shpërblimi më i lartë për gjetjen e…
Kanë nisur pre-orders për PS5 në MediaMarkt për $1050
Një çmim ky mëse i kripur Sony ka ende shumë gjëra për të zbuluar mbi konsolën e saj të ardhshme, por kjo nuk i ka ndaluar lojtarët që ta bëjnë pre-order në MediaMarkt të Suedisë. Të interesuarit mund ta porosisin…
FTC mund ta kishe gjobitur Facebook më shumë se $5 miliard
Federal Trade Comission mund të kishte vënë një shembull me Facebook, por nuk dinte nëse ishte në gjendje të përballej me të. Facebook, një kompani që vitin e shkuar pati $55 miliardë fitime, do të marrë një gjobë të "rëndë"…
Huawei pushon 600 punonjës nga Futurewei si pasojë e vendimit të Trump
Huawei është duke hequr nga puna mbi 600 njerëz nga kërkimi Futurewei i tij në SHBA. Kompania e bëri këtë lajm zyrtar ditën e hënë, kur i nisi email-et zyrtare mbi 2/3 të stafit të punonjësve. Aty shpjegohej se duke…
Dikush ndërtoi një PC me parametrat e PS5 dhe Xbox Scarlett
Sa më shumë i afrohemi 2020s, aq më shumë i afrohemi dhe konsolave të gjeneratës së ardhshme. Besoj se të gjithë e dimë se këtu i referohemi PS5 të Sony dhe Xbox Scarlett të Microsoft. Këtë vit mësuam shumë informacione…
Nintendo zbulon Switch Lite, më e vogël dhe më e lirë se Switch
Switch-i kompakt nuk do të ketë Joy-Con të lëvizshëm Nintendo zbuloi një version të ri të konsolës së tij hibride Switch sot, Nintendo Switch Lite, një version më i vogël i sistemit i cili fokusohet në anën portabël të platformës.…
Themeluesi i Alienware largohet nga Dell për të ‘rritur industrinë e gaming’ diku tjetër
Nëse thashethemet janë të sakta, ai mund të përfundojë te AMD. Frank Azor, një nga themeluesit e brandit Alienware, që Dell mori në 2006n, do të largohet nga kompania në korrik për të "ndërmarrë një sfidë të re." Nuk është…
AMD Radeon RX 5700 do të jetë 10% më e shpejtë se RTX 2070
Pas muajve me thashethme, AMD ka zbuluar zyrtarisht Navi GPU dhe Radeon RX 5700. Karta grafike gjithashtu mbështet Ray Tracing. Sidoqoftë informacione të pakta u zbuluan nga CEO i AMD, Lisa Su në Computex 2019. Ndoshta AMD ka në plan…